Szükséges-e?
A méregtelenítéssel kapcsolatban még a szakértők körében sincs egyértelmű álláspont. Egyes táplálkozásszakértők kifejezetten ajánlják a rendszeres időközönként végrehajtott tisztítókúrát. Mások viszont mindenáron le akarnak beszélni minket róla. Akkor hol az igazság?
Amennyiben egészséges szervekkel rendelkezünk, akkor szervezetünk önállóan is képes rá, hogy megszabaduljon a méreganyagoktól. Ehhez semmilyen külső segítségre nincs szüksége.
Pedig néhány anyag (pl. nehézfémek, cián, ólom, higany) képes felhalmozódni a szervezetünkben. Ezek azért veszélyesek, mert beleinkben akár kilónyi mennyiségű salakanyag keletkezhet, amely nem tud megfelelően távozni. Ez a salakanyag gátolja a tápanyagok felszívódását. Ez pedig a szervezetünk legyengüléséhez, és különféle betegségekhez vezethet.
Ezt nem szabad figyelmen kívül hagynunk. De roppant körültekintőnek és óvatosnak kell lennünk!
A veszélyekről
A méregtelenítés önmagában nem veszélyes. A probléma akkor kezdődik, ha valaki nem megfelelően végzi. De melyik a leggyakoribb veszélyek?
Az egyik gyakori hiba, hogy túlzásokba esünk. Ha hirtelen drasztikus változásokat vezetünk be táplálkozásunkba, akkor az megviseli a szervezetet. Ilyen például, ha hirtelen olyan élelmiszereket hagyunk el étrendünkből, amelyekre egyébként szükségünk lenne.
Van, aki fogyókúrás céllal kezd bele egy tisztítókúrába. Pedig a méregtelenítés célja egyáltalán nem a pluszkilók eltűntetése!
Néhányan rossz készítményeket választanak, amelyek veszélyes anyagokat tartalmaznak, külföldről érkeznek, és nincsenek ellenőrizve.
Ha helytelenül végezzük a méregtelenítést, akkor a kúra teljesen felboríthatja a bélrendszer működését. Idősebb korban akár súlyos állapotot idézhet elő!
Amit még gyakran elrontunk, hogy a kúrát követően azonnal visszatérünk korábbi életvitelünkhöz. Úgy gondoljuk, hogy most eleget foglalkoztak egészségükkel, egy darabig biztosan “ellesz”. Pedig egészségünk mindennapos törődést igényel!